Málta útikönyv
Málta, az apró mediterrán ország, az egyik legjobb tengerparti úti cél Európában. Laza trópusi hangulat, meseszép strandok, türkizkék tenger, csodás kilátások, kultúra és történeti városok és nem utolsó sorban ízletes ételek és italok járulnak hozzá a tökéletes tengerparti nyaraláshoz. Ebben a bejegyzésben összeszedtem a szigetország legfőbb látványosságait és a fontosabb tudnivalókat egy máltai útról.
Megközelítés
Budapestről Málta könnyen és gyorsan elérhető a fapados légitársaságok egyikével. Az repülőút nagyjából két órát vesz igénybe.
Szállás
Mi Bugibbát (fél óra busszal Vallettából) választottuk bázisként és innen fedeztük fel a szigetország különböző részeit. Ajánlom neked is, hogy ne költözz városról városra, az csak sok időbe és energiába kerül.
Közlekedés
Autót lehet bérelni, bár szerintem a tömegközlekedés (illetve a buszvonalak) annyira jól ki van építve, hogy ez felesleges. Busszal szinte átszállás nélkül eljuthatsz mindenhova. A hetijegy, ami minden járatot, még az éjszakai járatokat is, magába foglal, 21 €-ba kerül. Igen jól olvastad, Máltán éjszakai járatok is közlekednek a városok között, így ha átmennél egy estére egy másik városba, nem lesz nagy gondod a hazajutással. Persze azt számold bele, hogy napközben ha dugó alakul ki, a buszok elég lassan tudnak csak közlekedni a szűk utcákon. A buszok nem állnak meg automatikusan mindenhol, így a legtöbb esetben le kell inteni őket. A buszjegyek a Gozon lévő járatokra is érvényesek. Málta másik 2 szigetére, Gozora és Cominora komppal illetve hajóval tudsz átjutni.
Látnivalók
Málta
Málta nem csak a szokványos, strandolós úti cél. A sziget az aktív kikapcsolódásra vágyók és a kulturális örökségek iránt érdeklődők számára is tökéletes választás. Katedrálisok és paloták, zegzugos sikátorok, csodás tengerpartok, barlangot és hangulatos kikötők alkotják Málta egyedülálló képét.
Valletta:
Európa legkisebb fővárosa, amelyet a tenger és 16. századi bástyafalak vesznek körül, teljes egészében az UNESCO Világörökség része. Valletta már akkor is megérte, ha csak a csodás szűk utcákon sétálsz, de a város nevezetességekből sem szenved hiányt. Ezeket a látványosságokat semmiképp ne hagyd ki: Felső Barrakka kertek, Szent János társkatedrális, Nagymesterek Palotája, Sant Elmo erőd és világítótorony, kikötő, Játék múzeum és Nemzeti Régészeti Múzeum.
Három város:
Valletta kikötőjével szemben található a Három város Vittoriosa, Senglea und Cospicua. A Három város különleges betekintést nyújt Málta múltjába és történelmébe. Vittoriosa talán a legjelentősebb, ugyanis itt volt a máltai lovagrend székhelye Valletta megépülése előtt. Így az itt található házak többsége is ősibb alapokkal rendelkezik, mint főváros épületei. Komppal könnyen, mindössze pár perc alatt átjutni ide.
Mdina:
Málta egykori fővárosa, más néven a „Csendes városa”, egy domb tetején található, ahonnan egy csodás kilátás tárul elénk a szomszédos városokra. A középkori és a barokk építészet és a szűk sikátorok egy igazi mesebeli hangulatot kölcsönöznek a városnak. Ha szeretnéd nyugalomban felfedezni Mdinát, érkezz minél korábban vagy később. Így nagyobb esélyed van elkerülni a tömeget.
Ghajn Tuffieha öböl és Gnejna öböl:
Ghajn Tuffieha strandja a helyiek között is kedvelt, ami nem meglepő, hiszen egy gyönyörű strandról van szó. Mivel a strand nem nagy, így nyaranta azért besűrűsödhet. A sziklákkal és lejtős domboldalakkal körülvett strandra egy lépcsőn keresztül juthatunk le. Napozóágyakat és napernyőket lehet bérelni és egy bár is található itt. A Ghajn Tuffieha öböltől nem messze találjuk a mészkő sziklákkal körülvett Gnejna öblöt. A narancssárga homokos strandhoz szintén meredek lépcsőkön át vezet az út. Itt általában kevesebben vannak, ha több nyugalomra vágysz, ez a neked való strand.
Popeye falu:
A falu eredetileg az 1980-as Popeye című film helyszínéül szolgált, mára pedig egy kedvelt látványosság. Az idelátogatók nem fognak unatkozni, a falu rengeteg szórakozási lehetőséget kínál: hajókázás, strand, éttermek, animátorok, sőt még az egyes filmbeli épületeket is fel lehet keresni.
Marsaxlokk:
Málta legnagyobb és legszínesebb halászfaluja a sziget déli részén található. Öblében élénk színekre festett luzzuk, vagyis hagyományos máltai halászcsónakok sorakoznak. Vasárnaponként piaci standokat állítanak fel, de csak sétálgatni a kikötőben vagy elmerülni ringatózó csónakok látványában is egy tökéletes időtöltés. A várostól nem messze található a Szent Péter medence, ahova mindenképp érdemes ellátogatni, ha úszni vagy sznorkelezni szeretnél egy gyönyörű azúrkék vízben.
Blue Grotto:
A Blue Grotto hét barlangból és egy 30 méter magas boltívből álló komplexum, a sziget déli partjánál. A több mint 30 méter magas ívet és a barlangokat az évszázadokon át tartó folyamatos hullámzás és a természeti elemek alakították ki. A Blue Grotto-t a legjobban a közeli kilátóhelyről vagy egy hajótúra alkalmával csodálhatjuk meg. A hajók 20-30 percenként indulnak a Wied-iz-Zurrieq öbölből. Mint általában mindenhol, itt is érdemes korán érkezni, hogy elkerüld a nagy tömeget.
Gozo
Az idillikus sziget régies tájával, csendes, kevésbé fejlett városaival és tiszta strandjaival egy tökéletes hely, ha pár pihentető napra vágyunk. Gozo szigete mindemellett kulturális látnivalókból sem szenved hiányt, így mindenki megtalálja a számára tökéletes elfoglaltságot.
Azúr ablak:
Gozo legfőbb látványossága 2017-ben összedőlt, mégis megéri ellátogatni ide. A tenger mély kék színe és a körülötte levő sziklák egy tökéletes kulisszát adnak a fotózni vágyóknak.
Ramla-öböl:
Gozo egyik legnagyobb strandját finom vörös homok borítja. Nyugodt vizének köszönhetően teljes biztonságban élvezhetjük itt a tengert.
Ggantija templomromjai:
Ggantija templomromjai világ legrégebbi, még nagyjából fennmaradt szabadon álló épületei közé tartoznak. Az UNESCO 1980-ban világörökség részévé nyilvánította őket. A templomok több mint 5500 évesek, ezzel idősebbek mint a Stonehenge vagy az egyiptomi piramisok. A helyi mítosz szerint a templomokat óriások építették. Ha a mészkőtömbök méretét nézzük ez nem is meglepő, némelyik meghaladja az öt métert és több 5 tonnát nyom.
Xwejni sólepárlók:
Gozo északi partján, a Marsalforntól nyugatra fekvő Qbajjar öböl mögött a partot sziklákból kivágott sólepárlók sakktáblája jellemzi. Ezek a 350 éves sólepárlók nem csak egy csodás látványt nyújtanak, de egy részét képezik a tengeri só előállításának évszázados hagyományának.
Comino
Comino Kék Lagúnája kristálytiszta és türkizkék vizével ejti ámulatba az ide látogatókat. Ajánlom, hogy minél korábbi hajóval gyere át ide. 11-től ugyanis megérkeznek a turista hajók és az egész szigetet ellepik az emberek. Nyáron ilyenkor lépni alig lehet. Persze 11 előtt sem leszel egyedül, de ekkor még nyugodtan tudod élvezni a tengert és a napsütést.
Nagyon jo, pontos cikk. Én Maltan éltem 6 évig és magam se tudtam volna jobban megírni. 🙂
Kedves Réka,
örülök, hogy tetszett a bejegyzés. Málta egy pozitív csalódás volt számunkra, imádtuk minden percét. Reméljük, hamarosan visszatérhetünk. 🙂